تبلیغات
 همسفران نور - بیهوده نبودن خلقت
هیچ مخلوقی جهت بیهودگی،قدم به حیات نمی نهد.....

آفرینش هیچ موجودی بی دلیل نیست!

یکی از برهان هایی که عموما  مطرح می شود، بی دلیل بودن جهان هستی و موجودات و به وجود آمدن موجودات است.اکنون علم می گوید که همه جانداران حتی جاندارانی که ما تفکر می کنیم جانداران موذی هستند در طبیعت دارای نقش های بنیادی و مفید هستند که ما در این پست تعدادی از این نقش ها را مورد برسی قرار می دهیم.

سوسک حمام : SriniKambhampati، مدیر و استاد دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تگزاس معتقد است انقراض سوسک‌های حمام می‌تواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند.سوسک‌های حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند. آنها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمی‌گردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی می‌کند و برای گیاهان قابل استفاده است. به عبارت دیگر از بین رفتن این جانداران اثرات مخرب جبران‌ناپذیری روی سلامت جنگل‌ها و به شکل غیرمستقیم روی جانداران ساکن زیست‌بوم آنها خواهد داشت».

 

ا

آفرینش هیچ موجودی بی دلیل نیست!

یکی از برهان هایی که عموما از جانب جریان های اتئیست مطرح می شود بی دلیل بودن جهان هستی و موجودات و به وجود آمدن موجودات است.چندسال قبل زنده یاد رضا فاضلی برنامه ساز اتئیست لوس آنجلسی این موضوع را در برنامه خود مطرح نمود که "میمون برای چه آفریده شده است؟عقرب برای چه آفریده شده است؟رتیل برای چه آفریده شده است؟"ولی اکنون علم می گوید که همه جانداران حتی جاندارانی که ما تفکر می کنیم جانداران موذی هستند در طبیعت دارای نقش های بنیادی و مفید هستند که ما در این پست تعدادی از این نقش ها را مورد برسی قرار می دهیم.

سوسک حمام : SriniKambhampati، مدیر و استاد دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تگزاس معتقد است انقراض سوسک‌های حمام می‌تواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند.سوسک‌های حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند. آنها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمی‌گردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی می‌کند و برای گیاهان قابل استفاده است. به عبارت دیگر از بین رفتن این جانداران اثرات مخرب جبران‌ناپذیری روی سلامت جنگل‌ها و به شکل غیرمستقیم روی جانداران ساکن زیست‌بوم آنها خواهد داشت».[1][2]

 

سم عقرب و مار و رتیل :هرچند سم این جانداران ممکن است برای انسانها کشنده باشد ولی سم حاوی هزاران پروتئین است که چندین پروتئین آن برای انسان خطرناک است.به تازگی یک دانشمند در دانشگاه واشینگتن نشان داد که سم عقرب حاوی موادی است که می تواند سرطان مغز را درمان بکند.همچنین زهر زنبور دارای موادی است که می تواند سرطان را درمان بکند.همچنین سم رتیل نیز بر درمان دیستروفی، ساکس تاثیر گذار است.[3]از سم مار نیز بطور گسترده در سنایع داروسازی برای تهیه دارو استفاده می شود.

 کرم خاکی و موش کور و برخی از موشها که خاک را حفر می کنند : جاندارنی مانند کرم خاکی که در زیر خاک حرکت می کنند عموما به حفر خاک باعث فرآیند اکسیژن رسانی به خاک می شوند در صورتی که این جانداران وجود نداشتند اکسیژن خاک بسیار اندک می شد و ریشه های گیاهان و درختانی که ما امروزه عملا مورد استفاده قرار می دهیم می خشکید.

پشه و مگس :لارو پشه و خود پشه نقش مهمی در تامین غذای سایر جانداران از جمله پرندگان و ماهی ها که در زنجیره غذایی حیوانات قرار دارند ایفا می کنند.علاوه بر آن پشه و مگس نقش مهمی در گرده افشانی در طبیعت را دارند.در پزشکی با استفاده از مطالعه بروی پشه انسان توانسته به تلفیق در اشکال مصنوعی به بی حسی های موضعی دست یابد.[4]مگس ها ضمن اینکه برای بشر ممکن است بیماری زا باشند ولی در طبیعت به اندازه زنبورها در گرده افشانی گیاهان نقش دارند[5]

 عنکبوت : زهر عنکبوت در تحقیقات پزشکی مربوط به سیستم عصبی(ارتپت) انسان مورد استفاده قرار می گیرد علاو بر آن از تارهای عنکبوت برای تولید وسایل آزمایشگای نوری استفاده می شود.[6]همچنین عنکبوت ها نقش مهمی در کنترل جمعیت آفت ها و سایر حشرات در طبیعت را دارند.[7]

موارد ذکر شده تنها گوشه ای از فواید جاندارانی است که از دیدگاه انسان ها جزو بی مصرف ترین جانداران طبیعت به نظر می رسند و هنگام برخورد انسان با یکی از این جانداران فورا توسط انسان کشته می شوند.این موضوع بیانگر آن است که تمام اجزا طبیعت به همدیگر ربط دارند و هیچ یک از اجزا آن از اجزا دیگر جدا نیست و آفرینش هیچ موجودی بدون دلیل نبوده است.

حالا با آشنا شدن فقط با فواید چند مورد از حشراتی که حتی چندشم می شود به آنها نگاه کنم ؛چه برسد که مفید بودن آنها را قبول داشته باشم،براستی من انسان،من اشرف مخلوقات،منی که خودم را زیبا ترین مخلوق خداوند می دانم،چقدر مفید هستم،!!! چه اندازه برای خودم وچه اندازه برای سایر هستی...؟ آیا به این رسیده ام که هیچ مخلوقی جهت بیهودگی،قدم به حیات نمی نهد؟؟؟؟  از خالقم از صمیم قلب خواستارم که به توانایی هایی که درون من نهاده است پی ببرم وبدرستی اول برای کمک به خودم ودر ادامه برای کمک به تمامی هستی،قدم بر دارم..امین!!!تاریخ : شنبه 1 آبان 1395 | 08:15 ب.ظ | نویسنده : همسفر محبوبه | نظرات

  • paper | شوم | پارک ایران