تبلیغات
 همسفران نور - طبع های سه گانه

بدن انسان و طبع ها ی سه  گانه

طبع چیست ؟

از ترکیب عناصر اربعه یعنی اتش ،هوا ،اب وخاک حالت  خاصی در انسان به وجود می اید که خصوصیات همه ان عناصر را دارد.ولی به خاطر وراثت و شرایط اقلیمی مانند اب و هوا ،دما و نوع تغذیه بعضی عناصر موجود در بدن ادمی بر دیگری غلبه می کند و همین امر موجب می شود بدن انسان به حالت های اسیدی یا قلیایی یا حالتی بین این دو گرایش یابد که ان را طبع می نامند.

شناخت طبع بر هر فردی ضروری است و ازطریق ان می توان از مشکلات بسیاری که اغلب برای انسان پیش می اید،پیشگیری کرد .کودکانی که متولد می شوند ،طبع خود را از پدر و مادر به ارث می برند که تا اخر عمر با انان خواهد بود و هیچ گاه تغییر نمی کند.انسان با شناخت طبع خویش و رعایت تغذیه و خوراک مناسب می تواند تا حدود زیادی خود را بیمه کند و از بیماری های زیادی مصون دارد.

غذا عمده ترین مواد مصرفی بدن انسان است که روزانه  حدودسه بار از ان استفاده می کنیم موادی که غذای انسان را تشکیل می دهند عبارتنند از :مواد عالی، مواد معدنی ومایعات . هر یک از اعضای بدن انسان از غذای خاصی استفاده می کند به عنوان مثال پروتین ها برای همانند سازی، قند برای انرژی، چربی ها برای تولید هورمون و ویتامین ها برای تسریع در عملیات سوخت وساز و جذب و دفع مواد مفیدند.

انواع طبع ها

انسان ها از نظر طبع به سه گروه عمده تقسیم می شوند که عبارتنند از :1-دارای طبع گرم 2- دارای طبع سرد 3- دارای طبع معتدل .

1-افراد دارای طبع گرم

معمولا این افراد دارای بدنی گرم هستند.و با خوردن غذاهای گرمی بخش دچار مشکل می شوند ؛صورت انها جوش می زند، بدن شان داغ می شود، گه گاه دچار خارش میشوند ،پوست سرشان تولید شوره می کند و دچار عطش می شوند ،عنصر اتش در این گونه افراد غلبه دارد ودمای بدنشان نسبت به سایر افراد بیشتر است .اغلب حدود نیم تا یک درجه تب دارند. زود عصبی می شوند ولی درمجموع خون گرم و خوش برخوردند .به طور کلی همه طبع ها اعم از سرد و گرم و معتدل ارثی هستند و انسان دربه وجود امدن ان دخالت چندانی  نداردو چنان که گفته شد به عواملی مانند ژنتیک ،شرایط محیطی، اب و هوا و تغذیه بستگی دارد تعداد افراد دارای طبع گرم نسبت به افراد دارای طبع سرد کمتراست .در حالی که به این گروه ازمومنان وعده شراب و کافور می دهد که طبع ان سرد ممعطراست.

"ان الابرار یشربون من کاسٍ کان مزاجهاکافوراً ""به یقین نیکوکاران از جامی (باده بهشتی )می نوشند که با عطر خوشی امیخته است.


 "منبع:کشکول سلامتی"                                                                     ادامه دارد............

 تاریخ : جمعه 29 مرداد 1395 | 03:18 ب.ظ | نویسنده : همسفر حکمت | نظرات

  • paper | شوم | پارک ایران